Leasing maszyn i urządzeń

Leasing maszyn i urządzeń dostępny jest w 26 firmach leasingowych

Leasing maszyn i urządzeń - charakterystyka oferty

Choć w teorii leasingiem można sfinansować każdą maszynę bądź urządzenie, to w praktyce leasingodawcy najchętniej finansują sprzęt budowlany i rolniczy, poligraficzny, maszyny do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metalu, wózki widłowe i inne urządzenia, które oferowane są przez renomowanych producentów. Znacznie trudniej jest wyleasingować mniej popularne i nietypowe urządzenia.

 

Warunki leasingu u polskich leasingodawców

Okres leasingu

  • operacyjny: od 24 do 60 miesięcy
    najczęściej od 36 miesięcy (amortyzacja 14%)
  • finansowy: od 6 do 60 miesięcy
  • nieliczni leasingodawcy oferują maks. okres 72 i 84 miesiące

Czynsz inicjalny / wpłata własna

  • najczęściej od 10% do 45% (niektóre firmy nawet od 0%)

Warianty

  • oprocentowanie (stopa) zmienne lub stałe
  • leasing złotowy, walutowy, denominowany
  • raty równe, malejące (degresywne), sezonowe

Procedury i dokumenty

  • uproszczona (stosowana tylko w nielicznych przypadkach): wnioskujący przedkłada dokumenty rejestrowe i dowody osobiste reprezentantów
  • standardowa: dodatkowo wymagane dokumenty finansowe (np. deklaracje podatkowe)

Odbiór przedmiotu w 3 do 10 dni od złożenia wniosku

Maszyny i urządzenia używane

Leasing sprzętu używanego dostępny w przypadku popularnych urządzeń renomowanych producentów.
Maksymalny wiek urządzenia i okres leasingu ustalany indywidualnie.

Wybór oferty leasingu

Na co zwrócić uwagę, jak negocjować, czego się wystrzegać - oto nasz Megaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu.

Najlepszym i jednocześnie najprostszym sposobem, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców jest nasza Wyszukiwarka Leasingu. Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

 

Szczegółowa charakterystyka oferty ze względu na rodzaj maszyny

Wszystko o leasingu maszyn i urządzeń w Polsce

Choć w teorii leasingiem można sfinansować każdą maszynę bądź urządzenie, to w praktyce leasingodawcy najchętniej finansują sprzęt budowlany i rolniczy, poligraficzny, maszyny do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metalu, wózki widłowe i inne urządzenia, które oferowane są przez renomowanych producentów. Znacznie trudniej jest wyleasingować mniej popularne i nietypowe urządzenia.

Leasing maszyn i urządzeń - specyfika

Najłatwiej jest uzyskać leasing maszyny lub urządzenia, na które jest duży popyt na rynku wtórnym. Dla firmy leasingowej transakcja rodzi tym mniejsze ryzyko, im łatwiej będzie jej potencjalnie znaleźć nabywcę na środek trwały, w przypadku jego zwrócenia (np.: z powodu zaległości płatniczych) przez leasingobiorcę. Dlatego polscy leasingodawcy bardzo chętnie finansują maszyny budowlane, rolnicze, wózki widłowe, czy też wybrane urządzenia produkcyjne, poligraficzne i przemysłowe znanych i renomowanych producentów. Otrzymać leasing tego typu przedmiotów mogą nawet firmy, które nie mogą pochwalić się nadzwyczajną zdolnością kredytową, a w sporadycznych przypadkach możliwe jest nawet skorzystanie z procedury uproszczonej, czyli przyznanie finansowania jedynie na podstawie dokumentów rejestrowych wnioskującego przedsiębiorcy oraz oświadczeń majątkowych i finansowych.

Działa to jednak także w drugą stronę. Leasingodawcy unikają finansowania maszyn i urządzeń, których zbywalność na rynku wtórnym jest ograniczona. W przypadku chęci sfinansowania tego typu maszyn, np.: urządzeń zaprojektowanych i wykonanych na specjalne zamówienie, bardzo często konieczne jest ustanowienie przez korzystającego dodatkowych zabezpieczeń na rzecz finansującego, aby zminimalizować jego ryzyko.

Maszyny i urządzenia używane

Leasing używanych maszyn i urządzeń jest także możliwy. Wiele firm leasingowych ma ściśle określone procedury według, których finansują sprzęt, np.: maksymalnie trzy-, cztero-, czy pięcioletnie. Jednak w ramach odstępstwa od tych procedur, możliwe jest także uzyskanie leasingu starszych maszyn. Wszystko zależy od tego co jest przedmiotem finansowania i jaki jest jego stan techniczny. Jeżeli mamy do czynienia z urządzeniem, które nadal jest przydatne technologicznie, które przepracowało niewielką liczbę roboczogodzin i jest dobrze utrzymane, to nie ma dużych przeszkód, żeby móc je sfinansować leasingiem.

Dostępność leasingu uzależniona od koniunktury

Warto pamiętać, że dostępność rozumiana jako skłonność firm leasingowych do udzielania leasingu, jest mocno uzależniona od ogólnej koniunktury gospodarczej oraz trendów w konkretnych branżach. Chyba najlepszych tego przykładem jest branża budowlana lub poligraficzna, która żyje w pewnego rodzaju cyklach koniunkturalnych. W czasie boomu leasingodawcy udzielają leasingu prawie jak leci, natomiast w czasach bessy bardzo wnikliwie badają kondycję finansową każdej wnioskującej o leasing firmy. Dotyczy to każdej branży i każdej kategorii maszyn i urządzeń

Finansowanie maszyn i urządzeń w liczbach

W Polsce zawieranych jest rocznie ponad 100 tys. umów leasingu i pożyczki leasingowej, których przedmiotem są maszyny i urządzenia. Przeciętna wartość jednej umowy wynosi ponad 160 tysięcy złotych netto. Pod względem ilościowym najwięcej finansowanych jest maszyn rolniczych, budowlanych i wózków widłowych. Natomiast do najdroższych (największa przeciętna wartość jednej zawartej umowy) należą maszyny do produkcji tworzyw sztucznych, urządzenia do obróbki metali, dla przemysłu spożywczego i oczywiście maszyny poligraficzne. Do liderów finansowania maszyn i urządzeń (pod względem wartości) należą m.in. BZ WBK Leasing, Europejski Fundusz Leasingowych, Siemens Finance, BNP Paribas Lease Group, Millennium Leasing, ING Lease, PKO Leasing, Idea-Getin, mLeasing, czy SG Equipment Leasing i szereg innych. Trzeba jednak pamiętać, że każda z tych firm ma swoją specyfikę i preferencje, specjalizując się w finansowaniu wybranych branż i określonych kategorii sprzętu.

Leasing maszyn i urządzeń