Leczenie zachowawcze

odsłony   592

Naszym zadaniem jako lekarzy Studia Stomatologii Estetycznej jest – jak sugeruje nazwa – nie tylko uzupełnianie braków zębowych czy odtwarzanie utraconych funkcji żucia i mowy, ale także przywrócenie estetyki – czyli pięknego, naturalnego uśmiechu i rysów twarzy.

Przyjęto w stomatologii, że cztery czynniki mają wpływ na estetykę:

  • Zależność kształtu – zęby powinny współgrać z zarysem twarzy, warg i dziąseł;
  • Idealne proporcje – oparte na schemacie litery ‚T’;
  • Perspektywa i iluzja – pozwalająca na uwypuklenie lub ukrycie pewnych cech anatomicznych.
  • Symetria – polegająca na kontrolowaniu wielkości i kształtu obydwu stron twarzy w stosunku do lini środkowej;

estetyka-01

 

Pojęcie estetyki nie zawsze jest w stomatologii jednoznaczne. Nawet śnieżnobiałe, równe zęby nie będą estetyczne jeżeli stanowią tylko oderwany fragment całości, a pozostałe są inne.

Pacjent ma prawo wymagać, aby nikt z jego otoczenia nie zorientował się, że odwiedza on gabinet stomatologiczny. W wielu przypadkach pomocne bywa zdjęcie wykonane przed utratą zębów czy też wnikliwa rozmowa pozwalająca poznać oczekiwania pacjenta.

Dziś możliwości technologiczne i gama produkowanych kolorów jest tak duża, że praktycznie zarówno normalne wypełnienie jak i uzupełnienie protetyczne może i powinno być nie do odróżnienia. Dodatkowo tzw. modyfikatory kolorów pozwalają wykonywać sztuczne osady, naloty oraz pęknięcia szkliwa, a nawet imitować sztuczne wypełnienia.

Leczenie zachowawcze