Badania termowizyjne

odsłony   436

Termoizolacja

Termoizolacja budynków ma kluczowe znaczenie dla energooszczędności oraz komfortu korzystania z budynków. Pomimo dobrze rozwiniętych technologii montażu izolacji termicznych bardzo często podczas budowy zdarzają się błędy w jej wykonaniu. Niestety, nawet dobre ekipy budowlane wykonują izolację niedokładnie co prowadzi do poważnych wyziębień pomieszczeń. Praktyka wskazuje, że ponad 95% badanych budynków posiada błędy w wykonaniu termoizolacji. W ponad 70% zdarza się przynajmniej jeden poważny błąd, który ma duży wpływ na wyziębienie ścian.

Obniżenie temperatury ścian prowadzi do poważnych konsekwencji. W najbardziej widoczny sposób wpływa na rachunek za energię. Obniżenie temperatury ściany już o 3 stopnie powoduje wyczuwalny ruch powietrza, który ma wpływ nie tylko na komfort użytkowania pomieszczeń. Zimne ściany powodują częste choroby, zwłaszcza wśród osób mniej odpornych (np. osób starszych i dzieci). Obniżenie temperatury ściany o około 10 stopni powoduje przekroczenie punktu rosy, co skutkuje wykraplaniem się wody na ścianach i powstawaniem grzybów i pleśni.

Wycieki

Badanie termowizyjne pomaga stwierdzić oraz odnaleźć źródła zawilgoceń. Ubywająca woda w instalacji c.o., nieszczelne rury w.u., przeciekający dach, wyziębione ściany, zła izolacja wodochronna powodują zawilgocenie. Może ono być źródłem poważnych szkód budowlanych. Usunięcie ich na odpowiednim etapie pozwoli zapobiec wysokim kosztom remontów w przyszłości.

Jeśli podczas badania termowizyjnego zostanie stwierdzone możliwe zawilgocenie dodatkowo badamy przegrodę wilgotnościomierzem, który pokazuje jak poważny jest problem.

Termografia pozwala na odnajdywanie wycieków, które są niewidoczne dla oka. Przecieki instalacji wodnej lub CO idące pod podłogą lub pod ziemią są trudne do odnalezienia. Termografia pomaga je odnajdywać. Zmiany temperatury wywołane przez ciepłą lub zimną wodę są wyraźnie widoczne na obrazie termowizyjnym.

Termografia pozwala również bardzo precyzyjne wyznaczać przebieg instalacji hydraulicznych.

Instalacje elektryczne

Przeciążenia instalacji elektrycznych stanowią poważny problem. Mogą być źródłem nie tylko poważnych awarii ale również pożarów. Badanie termowizyjne w prosty sposób pokazuje miejsca przeciążeń. Często, niewielka zmiana obciążenia poszczególnych obwodów pozwala znacząco ograniczyć lub wyeliminować problem. Uzyskanie informacji o temperaturze poszczególnych złącz i obwodów jest trudne do wykonania w sposób tradycyjny ze względu na występujące niebezpiecznie wysokie napięcie.

Nadaje się zarówno do dużych instalacji energetycznych jak i małych rozdzielni elektrycznych. Nasza firma wykonuje obrazy termowizyjne takich instalacji.

Mechanika

Termografia to technika szeroko stosowana w mechanice do kontroli zużywania się materiałów. Dzięki możliwości wykrywania różnic w nagrzewaniu się poszczególnych elementów maszyn w łatwy sposób można zidentyfikować elementy wymagające naprawy lub wymiany i w ten sposób ograniczyć przestoje zakładu spowodowane awariami.

Poprzez okresowe monitorowanie termograficzne można wykryć przegrzania spowodowane tarciem, sprawdzić łożyska i przekładnie. Kamera termowizyjna stała się ważnym narzędziem badań nieniszczących niezmiernie efektywnym w warunkach przemysłowych. Identyfikując potencjalnie najsłabsze punkty systemu zapewnia ciągłość procesu produkcyjnego.

Badania termowizyjne