PROJEKTOWANIE OGRODÓW

odsłony   804

PROJEKTOWANIE OGRODÓW

Projektowanie terenów zielonych (projekt koncepcyjny, oraz szczegółowy na życzenie klienta).

Kilka słów o architekturze…

Postaram się odpowiedzieć na kilka pytań, jakie zadają sobie Państwo podejmując decyzję o zagospodarowaniu określonej przestrzeni. Zaczynając od początku chciałbym wyjaśnić, czym jest projektowanie według rozumowania wybitnych architektów? Projektowanie jest procesem, planem zamierzonych działań realizacji pomysłów w naszym przypadku dotyczy krajobrazu. Dział zajmujący się projektowaniem przestrzeni nazywa się ,,architektura krajobrazu’’.

Architektura jest dziedziną sztuki i techniki zajmującą się projektowaniem budynków i budowli. Na przestrzeni wieków definicję architektury tworzyli najwięksi architekci i myśliciele. Według Witrywiusza rzymskiego architekta żyjącego w pierwszym wieku p.n.e. architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna. Według współczesnego niemieckiego architekta Egona Eiermanna żyjącego w latach 1904-1970 architektura nie ma nic wspólnego ze sztuką i stanowi czysty proces rozumowania. Architektura powstaje dziś wedle uwarunkowań ekonomicznych, konstrukcyjnych i funkcjonalnych. Skupmy się na problemach dotyczących przyszłych właścicieli ogrodów.

Podstawowe pytanie czy projekt ogrodu jest potrzebny?

Wielu właścicieli domów zastanawia się czy można założyć ogród bez zrobienia projektu tym samym oszczędzając czas i pieniądze. Moim zdaniem jest to nie tylko bardzo trudne, ale wręcz niemożliwe. Jadąc w daleką podróż zawsze bierzemy mapę, a w dzisiejszych czasach nawigację. Zawsze też chcemy wiedzieć ile podróż będzie kosztować ile potrzeba czasu by dotrzeć do celu i czy może znajdziemy jakąś krótszą drogę. Projekt jest taką mapą, która określi cel zapobiegnie popełnianiu błędów i bardzo ułatwi realizację zamierzenia. Dzięki projektowi bardzo precyzyjnie możemy określić wygląd ogrodu, koszt budowy, czas realizacji. Dzięki projektowi inwestor dowie się jak będzie wyglądał ogród po zakończeniu prac oraz za kilka, a nawet kilkanaście lat i dzięki projektowi mamy czas pomyśleć nad szczegółami, wyglądem poszczególnych elementów bez narażania się na straty finansowe. Łatwiej jest przerobić kształt np. ścieżki czy rabaty na papierze niż w rzeczywistości. Dzięki projektowi będziemy mogli wyliczyć ilość wszystkich materiałów, jakie będą potrzebne do budowy naszego ogrodu i tym samym określić koszt oraz co najważniejsze dopasować ten koszt do naszych możliwości.

Bardzo ważne o finansach.

Nasza firma zawsze stara się dopasować projekt i wykonanie ogrodu do budżetu, jaki jest zaplanowany przez inwestora. Jest to bardzo ważne kryterium, bez którego niemożliwe będzie wykonanie projektu. Jednym z najważniejszych pytań jakie pojawia się podczas rozmowy z inwestorem jest ,, jaką sumę pieniędzy Państwo przeznaczyli na budowę ogrodu’’. Często się zdarza że odpowiedź jest pytaniem ,,a za ile Pan zrobi nasz ogród” Klienci wychodzą z założenia że jeśli firma będzie wiedziała jaka suma jest przeznaczona to zawsze ją wydamy do końca i pewnie jeszcze zabraknie. Nic bardziej mylnego. Ustalenie ceny przed przystąpieniem do pracy zapobiegnie niemiłym niespodziankom i umożliwi dostosowanie ceny ogrodu do zaplanowanego budżetu. Jeśli natomiast cena nie będzie ujawniona projekt najczęściej wyląduje w koszu, ponieważ realizacja będzie ze względów finansowych niewykonalna, a projektu nie da się przerobić i trzeba go wykonać od nowa. Myślę, że tego nie chce ani projektant, ani inwestor. Nie ma możliwości podania przez moją firmę nawet przybliżonej ceny wykonania ogrodu po zerknięciu na podwórko. Cena zagospodarowania określonego terenu zależy od bardzo wielu czynników. Największym błędem, jaki popełniają inwestorzy jest szukanie firmy, która zagospodaruje ogród najtaniej. Można to porównać do sytuacji, gdy chcemy kupić samochód. Objeżdżamy wszystkie komisy w okolicy i wybieramy najtańszy samochód, jaki znaleźliśmy. Czy będziemy zadowoleni z wyboru? Zadaniem mojej firmy jest opracować taki projekt, który spełni oczekiwania klienta, a realizacja jego zmieści się w przeznaczonych na ten cel środkach.

Ważne dotyczące projektu.

Najczęstszą techniką wykonania projektu także stosowana przez naszą firmę jest technika komputerowa. Pozwala ona na skrócenie czas wykonania projektu, dokładniejsze i szybsze wyliczenie materiałów potrzebnych do jego realizacji, oraz przedstawienie klientowi bardzo realistycznej wizualizacji 3D w formie wirtualnego spaceru po ogrodzie. Klient niemający wyobraźni przestrzennej będzie mógł dokładnie obejrzeć każdy szczegół swojego ogrodu i zdecydować czy może wprowadzić jakieś zmiany.

Dewizą naszej firmy jest zadowolenie klienta.

Najczęściej umowy podpisywane z klientami na wykonanie projektu są połączone z umową wykonania całego ogrodu. Mamy wtedy możliwość obniżenia kosztów projektu do symbolicznej opłaty. Jest to bardzo dobre rozwiązanie z kilku względów: -dla nas, jako firmy możemy ograniczyć zawartość projektu do najważniejszych aspektów nie zagłębiając się w szczegóły techniczne np. technologie wykonania poszczególnych elementów jak ścieżki, murki oporowe, mała architektura, technologie sadzenia roślin, a możemy się skupić nad szczegółami prezentacji, by klient mógł realnie obejrzeć ogród jeszcze przed rozpoczęciem prac. (Oczywiście na życzenie klienta opracujemy projekt szczegółowo jednak cena będzie wyższa) - dla klienta, już na etapie projektu niemałe oszczędności rzędu ok 2500 zł. Bardzo ważna rzecz, o której trzeba pamiętać:, jeśli projekt i realizację wykonuje jedna firma unikniemy wielu problemów i nieprzyjemnych sytuacji zdarzających się podczas prac gdzie występuje niezgodność np. wyliczenia materiału lub braku na rynku zaprojektowanej rośliny. Często inwestor sam proponuje zmiany, które coś ułatwią uproszczą lub obniżą koszty. Niestety, jeśli projekt jest wykonany przez inną firmę takie zmiany wymagają przeróbek w projekcie, a to się wiąże z dodatkowymi kosztami i stratą bardzo cennego czasu (zmian takich może dokonać tylko projektant, ale nie musi). Jeśli projekt i ogród wykonuje jedna firma niewielkie przeróbki w projekcie i w ogrodzie są wykonywane bezpłatnie dopasowane do zaistniałej sytuacji i wymagań klienta, a co najważniejsze natychmiastowo. Nie trzeba wstrzymywać prac do wyjaśnienia lub przerobienia projektu. Bardzo ważne jest by firma wykonująca projekt brała pod uwagę dostępność i cenę materiałów wykorzystywanych do budowy. Z doświadczenia wiem, że jeśli dla firmy proces tworzenia ogrodu zaczyna się i kończy na papierze to w realu jest on niemożliwy, lub w najlepszym wypadku bardzo trudny do wykonania.

 

Piotr Rudziński

PROJEKTOWANIE OGRODÓW