Malowanie

odsłony   505

Podłogi olejowane mają w dzisiejszych czasach swój wielki powrót. 
Przed laty stosowano jedynie olejowanie i ługowanie podłóg, dziś ta technika wraca dużo bardziej dopracowana i uodporniona. Lakierowane podłogi wszyscy z nas znają. Ich największym plusem jest bezproblemowość, mając taką podłogę wystarczy że ją odkurzymy oraz przetrzemy środkami do pielęgnacji raz na jakiś czas, aby zachować jej piękno na 20lat. Lakier tworzy cienką warstwę na drewnie, po której chodzimy i o którą dbamy np. polerując podłogę. Z czasem lakier się wyciera i pozostawia gołe niezabezpieczone drewno. Wtedy też jest czas na cyklinowanie podłogi. Na naszym rynku dostępne są lakiery wodne (ekologiczne) oraz lakiery chemiczne. Często klienci stają przed ich wyborem nie do końca świadomi plusów i minusów każdego z nich. Poniżej postaram się Państwu przedstawić każdą z metod wykończenia podłogi. 

Lakier wodny ekologiczny jest to lakier poliuretanowy który jest rozprowadzany przez wodę. Jest on bardziej elastyczny, dzięki temu przy delikatnej pracy drewna w zimę unikamy pęknięć lakieru, oraz gdy coś cięższego upadnie nam na podłogę to drewno wgniata się wraz z lakierem, nie mamy wtedy odprysków na lakierze, a cała podłoga jest nadal dobrze zabezpieczona. Jego wytrzymałość przy standardowym użytkowaniu to około 15 lat. W przypadku lakierów chemicznych mamy do czynienia z lakierami bardzo twardymi, użytkujemy takie podłogi przez około 25lat między cyklinowaniami, lecz twarde lakiery mają to do siebie że w przypadku zsychania drewna potrafią pękać, pozostawiając na strukturze desek małe ciemne rysy. Są też mniej odporne na wgniecenia, często towarzyszą im wtedy odpryski. 
Alternatywą dla lakierów są oleje a dokładniej olejowoski. Podłogi olejowane nie posiadają tak dużej warstwy ochronnej na drewnie jak lakierowane. Oleje jednak wnikają wgłąb drewna konserwując je. Ogromnym plusem podłóg olejowanych jest ich naturalny wygląd, gdy dotykamy takie podłogi mamy wrażenie takie jak przy kontakcie z naturalnym niczym nie zabezpieczonym drewnem. Renowacja podłogi drewnianej również jest łatwiejsza, drewno nie wymaga w przyszłości cyklinowania, wystarczy jedynie nałożyć kolejną warstwę oleju, aby przywrócić podłodze świeży wygląd. Podłogi olejowane potrzebują jednak ciut więcej naszej uwagi. Aby struktura powierzchni była zabezpieczona i nie przyjmowała wody, kurzu i brudu, powinniśmy raz na 2-3 miesiące zabezpieczyć podłogę olejowaną specjalnymi pielęgnatami. Nałożenie ich nie zajmie jednak dużo więcej czasu niż standardowe umycie podłogi. Powinniśmy również pamiętać o tym aby raz na 2-3 lata nałożyć kolejną warstwę oleju. 
Parkieciarzowi do nałożenia takiej warstwy dla 50m2 podłogi potrzeba 2 godzin. Więc nie odstraszając prace nie są na tyle skomplikowane jak przy pełnej renowacji, wraz z cyklinowaniem. Mam nadzieję że ułatwiłem chociaż w części Państwu decyzję jak wykończona będzie Państwa podłoga.

Malowanie