Nauka jazdy - przygotowanie do egzaminu

odsłony   494

Egzamin pństwowy składa sie z dwóch części:

Część teoretyczna egzaminu państwowego obejmuje sprawdzenie wiedzy w zakresie:

- zasad i przepisów służących bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej,
- zagrożeń związanych z ruchem drogowym,
- obowiązków kierowcy i posiadacza pojazdu,
- postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych.


Egzamin jest przeprowadzany w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D i T w formie testów jednokrotnego wyboru.

Część teoretyczna egzaminu państwowego polega na wskazaniu przy użyciu urządzenia egzaminacyjnego prawidłowej odpowiedzi na pytania wybierane losowo w czasie rzeczywistym. Pytania stanowią realizację scenariusza przez zastosowanie odpowiedniej wizualizacji i opisu, zapisanych w postaci elektronicznej w systemie teleinformatycznym ośrodka egzaminowania.

Część teoretyczna egzaminu państwowego obejmuje:

1. 20 pytań z wiedzy podstawowej, w tym:
- 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego,

2. 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy, w tym:
- 6 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 4 pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

Każde pytanie zawiera jedną prawidłową odpowiedź oraz przypisaną liczbę punktów za udzielenie prawidłowej odpowiedzi, o następującej wartości:

- 3 punkty - pytanie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 2 punkty - pytanie o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 1 punkt - pytanie o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

Udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie polega na:

wyborze z dwóch zaproponowanych odpowiedzi oznaczonych wyrazami "TAK" albo "NIE" jednej odpowiedzi - dotyczy pytań, o których mowa pkt. 1; na przeczytanie treści pytania osoba egzaminowana ma 20 sekund, po czym na udzielenie odpowiedzi ma 15 sekund,

wyborze z trzech zaproponowanych odpowiedzi oznaczonych literami A, B i C jednej odpowiedzi - dotyczy pytań, o których mowa w pkt. 2; na przeczytanie pytania i udzielenie odpowiedzi osoba egzaminowana ma 50 sekund.

Osoba egzaminowana może poprawiać udzielone odpowiedzi do momentu zatwierdzenia udzielonej odpowiedzi przez przejście do następnego pytania lub do momentu upływu czasu przewidzianego na udzielenie odpowiedzi. Niewskazanie żadnej odpowiedzi jest równoznaczne z udzieleniem niewłaściwej odpowiedzi na zadane pytanie i otrzymaniem 0 punktów.

Suma punktów możliwych do uzyskania z części teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 74.

Osoba egzaminowana uzyskuje pozytywny wynik w przypadku uzyskania co najmniej 68 punktów.

Czas trwania części teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 25 minut.

Osoba egzaminowana może przystąpić do części teoretycznej w zakresie więcej niż jednej kategorii prawa jazdy. Czas trwania egzaminu przedłuża się o 25 minut dla każdej kategorii prawa jazdy.

Przed rozpoczęciem części teoretycznej egzaminu państwowego egzaminator potwierdza tożsamość osób egzaminowanych przystępujących do egzaminu oraz zgodność danych osobowych z danymi zawartymi w systemie teleinformatycznym ośrodka egzaminowania. Następnie uruchamia komputerowe urządzenie egzaminacyjne oraz czuwa nad prawidłowym przebiegiem egzaminu.

Po zakończeniu części teoretycznej egzaminu państwowego egzaminator na życzenie osoby egzaminowanej, przy użyciu systemu teleinformatycznego ośrodka egzaminowania, dokonuje wydruku wyników w postaci arkusza zawierającego: nazwisko i imię osoby egzaminowanej; numer ewidencyjny i numer PESEL osoby egzaminowanej albo datę urodzenia w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL; zakres egzaminu państwowego; numery kolejno wyświetlonych osobie egzaminowanej pytań oraz oznaczenia udzielonych przez nią odpowiedzi; liczbę błędów, oddzielnie dla każdej kategorii prawa jazdy, oraz liczbę punktów uzyskanych za każde pytanie; wynik egzaminu - oddzielnie dla każdej kategorii prawa jazdy, wraz z podaniem sumy uzyskanych punktów. Arkusz, przekazuje się osobie egzaminowanej.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego można przystąpić do części praktycznej egzaminu. Ważność egzaminu teoretycznego wynosi 6 miesięcy. Do okresu tego nie jest wliczany okres na jaki wstrzymano egzaminy ze względu na warunki atmosferyczne lub inne przyczyny uniemożliwiające prowadzenie egzaminów.

Jeżeli w tym czasie osoba egzaminowana nie uzyska wyniku pozytywnego z części praktycznej konieczne jest powtórzenie części teoretycznej.

Egzamin Praktyczny

Część praktyczna egzaminu państwowego polega na:

1. wykonaniu na placu manewrowym zadań określonych:

2. wykonaniu w ruchu drogowym zadań egzaminacyjnych:

Egzaminator przeprowadzający egzamin państwowy dobiera trasę przejazdu w trakcie egzaminu państwowego w taki sposób, aby natężenie ruchu (w godzinach szczytu) na elementach drogi nie było mniejsze niż 400 pojazdów na godzinę na jeden pas ruchu - nie dotyczy egzaminów państwowych prowadzonych w zakresie prawa jazdy kategorii AM i T.

Trasę przejazdu, na której jest przeprowadzany egzamin państwowy w zakresie prawa jazdy kategorii AM, określa ośrodek egzaminowania.

Osoba ubiegająca się o uprawnienie do kierowania pojazdami kategorii B z kodem 96 wykonuje podczas części praktycznej egzaminu państwowego zadania określone dla prawa jazdy kategorii B+E.

Podczas części praktycznej egzaminu państwowego:

na placu manewrowym zadania egzaminacyjne powinny być wykonywane w kolejności określonej według rozporządzenia

w przypadku gdy pojazd egzaminacyjny dla kategorii B1 prawa jazdy nie umożliwia przebywania egzaminatora w pojeździe, egzaminator ocenia wykonanie zadań egzaminacyjnych z innego pojazdu egzaminacyjnego, jadącego za osobą egzaminowaną, mając zapewnioną możliwość porozumiewania się z nią drogą radiową,

egzaminator informuje osobę egzaminowaną o nieprawidłowym wykonaniu zadania egzaminacyjnego; w przypadku dwukrotnego nieprawidłowego wykonania tego samego zadania egzaminacyjnego lub przerwania egzaminu państwowego egzaminator informuje osobę egzaminowaną o negatywnym wyniku części praktycznej egzaminu państwowego,

w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E, D+E lub T brak umiejętności sprzęgnięcia pojazdu z przyczepą nie pozwala na realizację pozostałych zadań na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym.

Osoba egzaminowana uzyskuje:

1. pozytywny wynik części praktycznej egzaminu państwowego, jeżeli wszystkie zadania określone dla danej kategorii prawa jazdy wykonała poprawnie,

2. negatywny wynik części praktycznej egzaminu państwowego, jeżeli:
- dwukrotnie nieprawidłowo wykonała to samo zadanie egzaminacyjne,

Po zakończeniu części praktycznej egzaminu państwowego egzaminator:

szczegółowo omawia z osobą egzaminowaną oraz odpowiednio tłumaczem obecnym na egzaminie wynik części praktycznej egzaminu państwowego, a jeżeli wynik jest negatywny - podaje przyczyny jego uzyskania,

przekazuje osobie egzaminowanej wypełniony arkusz przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego.

Nauka jazdy - przygotowanie do egzaminu