Kolektory Słoneczne

odsłony   1266

Kolektory Słoneczne

Spośród wielu oferowanych w kraju kolektorów możemy podzielić je na dwa rodzaje:
  • kolektory płaskie
  • kolektory próżniowe

W kolektorach płaskich izolacja cieplna najczęściej wykonana jest z wełny mineralnej. Natomiast w kolektorach próżniowych jest nią właśnie próżnia panująca w szklanych rurach.
Niezależnie od rodzaju kolektory słoneczne działają w podobny sposób – energie promieniowania słonecznego zamieniają na użyteczne ciepło grzewcze wykorzystywane najczęściej do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, rzadziej do wspomagania ogrzewania budynku i wody w basenach kąpielowych.

Głównym elementem kolektora słonecznego jest absorber
Najczęściej wykonany jest z blachy miedzianej pokrytej warstwą pochłaniającą promienie słoneczne (warstwa absorpcyjna) z czarnego chromu  lub na bazie tlenkówtytanu. Pod blachą absorbera znajdują się przewody, którymi przepływa czynnik grzewczy – płyn na bazie glikolu. Czynnik grzewczy odbiera ciepło z absorbera i transportuje do np. podgrzewacza pojemnościowego (zbiornika), gdzie oddaje ciepło ze słońca wodzie użytkowej.
Kolektory wykorzystują darmową energię ze słońca i zamieniają ją w użyteczne ciepło grzewcze. Ciepło słoneczne wykorzystywane jest najczęściej do wspomagania ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) w budynkach nowych i modernizowanych.
Instalacja solarna do c.w.u. jest stosunkowo niedroga, łatwa do wykonania i przynosi wymierne korzyści obniżając koszty ogrzewania.  
Kolektory słoneczne nie tylko obniżają koszty ogrzewania, ale są dzisiaj najlepszą inwestycją kapitału:
Przynoszą pewne zyski każdego roku – tym większy im wyższe będą ceny gazu ziemnego i innych paliw
Dzięki kolektorom niewielka powierzchnia dachu, która zazwyczaj pozostaje niewykorzystana, pracuje dla nas i przez 20 lat może zarobić na… nowy dach
Kolektory słoneczne możemy potraktować jako dobrą inwestycję, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy, nie wymaga nadzoru i śledzenia trendów rynkowych
  
Kolektory będą przynosić zyski bez opodatkowania przez min. 20 lat, a nawet i dłużej.

Kolektor Próżniowy 2               Kolektor Płaski 1

Kolektory Słoneczne