Herbaty Artystyczne

odsłony   1349

Herbaty Artystyczne

Wyobraź sobie… 
że gdzieś bardzo daleko ktoś specjalnie dla Ciebie ręcznie zbiera najlepsze liście zielonej lub białej herbaty. Zrywa najpiękniejsze płatki i kwiaty. Każdy z listków i płatków jest specjalnie przygotowany by utracić swoją kruchość i nabrać subtelnej elastyczności.Później artysta starannie dobiera kompozycje tworzy kolorowy bukiet z listków herbaty i kwiatów. W końcu wszystko to zamyka w małej doskonałej formie. Tak powstaje klejnot wśród herbat.

Wyjątkowy spektakl

Po wrzuceniu herbacianej kulki lub innej kompozycji do szklanego dzbanka z gorącą wodą zaczyna się wyjątkowy spektakl. Kulka pęcznieje, rozchylają się pojedyncze listki, aż z misternie utworzonej kompozycji rozkwita na naszych oczach kwiat. Powoli falują płatki, aż nagle wyłania się w całej okazałości kolorowa kompozycja.Ten wyjątkowy spektakl przygotowuje się szczególnym gościom. Najpierw delektuje się nasz zmysł wzroku, obserwując, jak poszczególne listki budzą się do życia, układając się w idealny kształt. Zaczynamy czuć delikatny unoszący się aromat, a następnie zachwyci nas jego wysublimowany smak.

Niezwykły smak

Skład herbaty artystycznej nie jest przypadkowy. W starożytnych Chinach lekarze tradycyjnej medycyny dostrzegli, że picie białej i zielonej herbaty ma dobroczynny wpływ na organizm oraz, efekt działania można wzmocnić poprzez dodanie w odpowiednich proporcjach płatków kwiatów lub ziół. Dodając do herbaty kwiat amaranthusa właściwości herbaty zostają wzmocniona o dobroczynny wpływ na mięsień serca. Robiąc kompozycję zielonej herbaty z kwiatem nagietka otrzymamy napar, który posiada doskonałe właściwości ściągające, tonizujące i przeciwzapalne.

Bez nazwy-8 — kopia

W kwiecie wieku

Kiedy narodziła się  herbata która rozkwita? Błędem byłoby twierdzić, że pojawiła się nagle lub jest wytworem komercyjnych zabiegów. Jej początki nikną w mrocznych zakątkach chińskich gwarnych herbaciarni. Dokładna data powstania  herbat artystycznych nie jest rozpoznana, ale pierwsze podania mówią o istnieniu i rozwoju  sztuki herbacianej za dynastii Ming. Na pewno arcydzieła łączenia herbaty z kwiatami zostały stworzone przez największych znawców herbaty dla cesarskiej rodziny. Chcąc oczarować cesarski dwór i  gości cesarza wytwornością i elegancją oraz wykorzystać właściwości lecznicze roślin, mistrzowie ceremonii parzenia herbaty połączyli wyjątkowe właściwości zielonej i białej herbaty z czarującymi kwiatami.

Bez nazwy-10

Młodych  pączków czar

Wytwarzanie herbat artystycznych przebiega według ścisłych, dotyczących każdego szczegółu reguł, gwarantujących jakość i końcowy efekt. Pączki są wybierane bardzo wcześnie, zanim się otworzą i zakwitną- zwykle w połowie marca do początku kwietnia. Zbiera się je w momencie, gdy kształtuje się pączek wraz z lśniącym liściem pokrytym białym, aksamitnym meszkiem. Ważnym etapem w sztuce tworzenia herbat artystycznych jest sortowanie. Tą swego rodzaju prezentacje roślin. Wygrywają tylko najlepszej jakości liście i pączki. Pozostałe przeznaczane są do produkcji gorszych gatunków, a z pyłu i małych cząstek powstaje herbata w torebkach ekspresowych. Liście, które przeszły wstępny proces selekcji są ponownie sortowane zależnie od umieszczenia ich w kompozycji. Odbywa się to poprzez żmudne układanie liści herbaty i kwiatów na przemian w licznych warstwach, przez kilka dni lub dłużej. Zwieńczeniem tej precyzyjnej pracy jest ręczne zawijana herbaciana kulka.

 

Mistrzowie smaków

Bez nazwy-9

Całe i starannie wyselekcjonowane liście herbaty i kwiaty są zawijane przez utalentowanych artystów herbaty, ściśle z regułami tej sztuki- najbardziej doświadczeni spośród nich są w stanie stworzyć jedynie jedną kulkę w kilka godzin. Tylko taka mistrzowska ręka może sprawić, że kształt będzie idealny, a aranżacja kwiatu i liścia jednolita w każdej sztuce herbacianej kulki, która pod wpływem gorącej wody rozwija się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Naturalne listki herbaty i kwiaty powoli oddają wyjątkowy aromat , tworząc niepowtarzalny, smak, zapach i zachwycające widowisko. Istotą idealnej herbaty jest brak dodatkowych aromatów.


Kwiaty przeznaczone do produkcji herbat artystycznych są zbierane gdy są młode, jędrne i esencjonalne. Ich zapach jest zarazem świeży i intensywny, a kształt formy pozostaje nienaruszony. 

Dzbanki

Do zaparzania herbat artystycznych najodpowiedniejsze są dzbanki szklane o pojemności od 1.2 do 1.5 l.

tak aby każdy szczegół rozkwitającej herbaty był doskonale widoczny. 

Rytuał zaparzania

 Herbacianą kulkę najlepiej zaparzać w wodzie o temp od 90 do 95 C, jest ona trochę wyższa od zalecanej do parzenia zielonych herbat, a wynika to z faktu technologicznie przygotowanego produktu oraz rozkwitnięcia kulki i oddania najlepszej esencji wodzie. Są to optymalne warunki, które pozwolą na uzyskanie z jednej kulki do trzech dzbanków wyjątkowego naparu (ok. 5 litrów).

Indywidualny smak

Jest kilka szkół mówiących o sposobie parzenia herbaty. Niektórzy twierdzą , że najlepsze jest drugie i trzecie parzenie, ale istotą sztuki picia herbaty jest poszukiwanie drogi  własnego indywidualnego smaku.  Z każdym kolejnym zaparzeniem powstaje doskonalsza, aksamitna esencja prawdziwej naturalnej herbaty. Przez koneserów jest to  najbardziej ceniony rarytas sztuki herbacianej na świecie.
Bez nazwy-1

Jako jedyna herbata na świecie po wypiciu pozostawia po sobie nie tylko niezapomniany smak i doznania, ale rozkwitnięty bukiet kwiatów można delikatnie przełożyć do podłużnego kieliszka lub karafki zalać zimną wodą i podziwiać to arcydzieło. Wymieniając co jakiś czas wodę kwiat ten może przez kilka dni cieszyć swą urodą.

Herbaty Artystyczne