TYNKI RENOWACYJNE

odsłony   535
TYNKI RENOWACYJNE

System tynków renowacyjnych DEITERMANN

  Potrzeba zastosowania tynku renowacyjnego pojawia się niespodziewanie. Zazwyczaj wymusza to zalanie lub podciąganie kapilarne wody od strony gruntu. Mur staje się mokry i dotychczasowy tynk traci przyczepność. Pojawiają się też wykwity solne, plamy oraz pęknięcia. Pozostaje tylko jego usunięcie. Żeby nie pozostawiać ściany bez wykończenia, a jednocześnie przyśpieszyć osuszanie budynku i zapobiec wykwitom solnym, do tynkowania wybiera się zaprawę renowacyjną.

   Struktura takiego tynku jest porowata. Dzięki temu charakteryzuje się on wysoką dyfuzyjnością, Przepuszcza parę wodną i ułatwia odprowadzanie wilgoci poza ścianę. Szybsze jej schnięcie ogranicza też pozostałe niepożądane zjawiska: wykwity solne, porastanie pleśnią lub algami. Tynk taki potrafi też gromadzić sól wydostającą się wraz z wodą z muru. Odkłada się ona w jego wewnętrznych warstwach, bliżej ściany. Dzięki temu nie następuje jej krystalizacja na elewacji. Woda natomiast odparowuje i nie zostaje podciągana kapilarnie wzwyż.

System tynków renowacyjnych składa się z:

  • obrzutki - weber.san 950 (DEITERMANN AS),
                                             
  • tynku podkładowego - weber.san 952 (DEITERMANN PG),
                                             
  • tynku renowacyjnego - weber.san 953/954 (DEITERMAN SP szary/biały),
                             
  • szpachli wygładzającej - weber.san 956 (DEITERMANN FP),
                                               
  • farby dyfuzyjnej - weber.san Silikatfarbe   (Eurolan Silikat).
                                                


System tynków renowacyjnych może być stosowany także przy wysokim stopniu zasolenia, a jego skuteczność została potwierdzona certyfikatem WTA. Jest to o tyle istotne, że deklaracja zgodności (będąca wymogiem formalnym) klasyfikująca tynk jako renowacyjny wg normy PN-EN 998-1:2004 "Wymagania dotyczące zapraw do murów. Część 1. Zaprawa tynkarska" nie świadczy o skuteczności systemu tynków. Wymogi stawiane przez WTA są zupełnie inne niż wymogi normowe.

TYNKI RENOWACYJNE