Wybielanie

views   721

Wybielanie

 

WYBIELANIE to niezwykły zabieg, który umożliwia wydobycie prawdziwego piękna z naturalnego uśmiechu. Często nawet na pięknych zębach osadzają się barwniki z pokarmów, kawy, herbaty, wina czy papierosów. W trakcie wybielania składniki żelu wybielającego wnikają w głąb zębów gdzie uwalniają atomy tlenu powodujące utlenienie- wybielenie przebarwień. Białe zęby to podstawa zdrowego i młodego wyglądu. Ładny uśmiech to dobre samopoczucie i pewność siebie. Okazuje się, że osiągnięcie zniewalającego efektu nie jest wcale takie trudne.
Warto zdecydować się na zabieg wybielający w gabinecie stomatologicznym, który gwarantuje bardzo dobry efekt i pozwala na pełną kontrolę bezpieczeństwa zabiegu. Niektóre defekty estetyczne zębów da się naprawić tylko z pomocą specjalisty (przebarwienia po antybiotykach, zęby z defektami szkliwa).

Wybielać można też zęby nadwrażliwe i u osób cierpiących z powodu paradontozy, ale takie leczenie powinno być przygotowane i przeprowadzane przez lekarza specjalistę.

Warto pamiętać, że przed wybielaniem zębów, z reguły 24 godziny wcześniej, poddaje się je oczyszczaniu i piaskowaniu. Jest to zabieg przygotowujący, choć w wielu przypadkach także rozjaśnia w zauważalny sposób nasz uśmiech.

  • Wybielanie jednoseansowe w gabinecie stomatologicznym (może być z użyciem lampy-droższe) polega na zastosowaniu żelu wybielającego, podczas gdy dziąsła osłaniane są przy pomocy specjalnej silikonowej miękkiej osłony- koferdamu. Cały zabieg trwa około 2h. W tym czasie leki stosowane do wybielania reagują z przebarwionym szkliwem. Jest to jedyna bezpieczna metoda wybielania dla osób z obnażonymi korzeniami zębów, gdyż można je zabezpieczyć bardzo dokładnie przed powstaniem nadwrażliwości po zabiegowej.
  • Wybielanie z łyżkami-metoda nakładkowa polega na przygotowaniu specjalnych odlewów na zęby w gabinecie dentystycznym. Szyny wybielające (nakładki) wykonuje pracownia protetyczna. Gotowe nakładki zakłada się na zęby w domu i napełnia je żelem z substancją aktywną. Kilku-kilkunastodniowa terapia przynosi w większości przypadków bardzo dobre rezultaty. Minusem tej metody jest długi proces wybielania oraz niewygoda (nakładki stosuje się zwykle w nocy – mogą utrudniać zasypianie i powodować zmianę smaku pokarmów). Tej metody nie można stosować u pacjentów z paradontoza lub obnażonymi szyjkami zębów.
  • Wybielanie zębów martwych, leczonych kanałowo. Zdarza się, że po kilku latach od zakończenia leczenia kanałowego martwe zęby zmieniają kolor. Jeśli jest to widoczne, to można podczas kilku wizyt przywrócić pierwotny kolor zęba. Czasami wymaga to ponownego uszczelnienia kanału przed zabiegiem wybielania.

Kiedy wybielanie nie działa
W niektórych przypadkach nawet drogie specjalistyczne wybielanie zębów nie działa. Dotyczy to zębów niekompletnych, złamanych lub niekiedy martwych, leczonych dawno temu i wypełnianych starymi wypełnieniami kanałowymi. Uzyskanie estetycznego wyglądu zęba daje stomatologia estetyczna. Za pomocą żywicy kompozytowej bądź tzw. licówek formuje się na nowo kształt i kolor zęba.

Wybielanie