Ortodoncja

views   638

Ortodoncja


  • aparaty ruchome – są to aparaty samodzielnie zakładane i zdejmowane przez pacjenta. Stosowane są najczęściej u dzieci z uzębieniem mieszanym (w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe), gdyż w tym czasie ich skuteczność jest największa.

Wymagają systematycznego noszenia, ale pozwalają na rozbudowę kości szczęki i żuchwy tak, aby uzyskać prawidłowy i estetyczny zgryz bez konieczności usuwania zębów stałych.

Umożliwiają także korektę wad, które polegają na nieprawidłowej pozycji żuchwy (tyłozgryz lub przodozgryz).

Aparaty te składają się z kolorowej części akrylowej oraz metalowych klamer, śrub, łuków lub innych elementów w zależności od potrzeby.

  • aparaty stałe - aparat stały składa się z zamków i pierścieni, które są przyklejane specjalnym klejem do szkliwa. Do nich z kolei mocowany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Dzięki temu można je przesuwać w dowolnym kierunku w obrębie wyrostków zębodołowych żuchwy i szczęki, a także obracać wokół własnej osi. Aparaty stałe działają więc 24 godziny na dobę, co jest ich największą zaletą. Skomplikowana konstrukcja daje możliwość bardzo precyzyjnego przemieszczania zębów, na co nie pozwalają zwykle aparaty zdejmowane. W rękach doświadczonego ortodonty aparaty stałe stanowią potężne narzędzie, bardzo często są jedynym środkiem do przeprowadzenia leczenia u pacjentów dorosłych.
Ortodoncja