Jak wziąć najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Jak wziąć najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Powiązanie kredytów przede wszystkim uwalnia nas od drobnych rat kredytowych, ale należy pamiętać, że konsolidacja to kolejny kredyt, który również kosztuje. Głównym zadaniem kredytów konsolidacyjnych jest zmniejszenie miesięcznych rat do takiego poziomu, aby jak najmniej obciążały domowy budżet.

 

Może pod zabezpieczenie nieruchomości?

Kredyty konsolidacyjne pozwalają poprawić płynność finansową. Jeżeli suma kwot kredytów do spłaty jest wysoka, możemy pomyśleć o konsolidacji pod zabezpieczenie nieruchomości. Jest to bardziej skomplikowane i angażuje nasz majątek, dlatego najlepiej jest skonsultować ten krok z dobrym doradcą finansowym.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny charakteryzuje się niskim oprocentowaniem i udzielany jest zwyczajowo na okres 20 – 25 lat kredytowania.

 

Kiedy najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest ofertą między innymi dla kredytobiorców, którzy przechodzą przejściowe kłopoty z płynnością finansową. Pamiętać należy, że przy wnioskowaniu o taki kredyt nie można mieć opóźnień w spłacie aktualnych zobowiązań.

kredyt konsolidacyjny mogą ubiegać się kredytobiorcy posiadający kilka zobowiązań. Przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego również istotna jest zdolność kredytowa. Ważne jest, aby otrzymać z banku lub u doradcy kredytowego rzetelną analizę, czy nasza sytuacja pozwala na otrzymanie kredytu (banki rygorystycznej podchodzą do liczenia zdolności).

Kredyt konsolidacyjny może objąć swoim zakresem drobne kredyty udzielane na zakup sprzętu AGD, RTV, mebli, ale również limity na kartachdebetykarty kredytowe oraz inne kredyty gotówkowe. Skonsolidować można również raty za kredyt hipoteczny. Warto zastanowić się, które zobowiązania będzie opłacało się nam skonsolidować. Warto tutaj dokładnie przeanalizować posiadane umowy pod kątem okresu, na jaki zostały podpisane, kosztów wcześniejszej spłaty, marży, jaką bank nam zaproponował.

Jakie są koszty kredytu konsolidacyjnego?

Konsolidacja kredytu to nic innego jak kolejny kredyt. Konsolidacja obciążona jest podobnymi kosztami jak standardowy kredyt gotówkowy. Bank pobiera w kredycie konsolidacyjnym podstawowe opłaty takie jak; opłata przygotowawcza, odsetki oraz prowizja.

Wiele banków oferuje swoim klientom udzielenie kredytu bez prowizji, ale w zamian kredytobiorca zapłaci za ubezpieczenie.

Najlepszy kredyt konsolidacyjny pozwoli na zmniejszenie kosztów, jakie ponosi kredytobiorca. Ważne, aby pamiętać, że spłacając wcześniej inne zobowiązania ze środków konsolidacyjnych, zwiększamy swoją wiarygodność w bazie klientów banków.

 

Jak wygląda procedura konsolidacji kredytu?

Procedura kredytu konsolidacyjnego przebiega na podobnych warunkach jak przy kredycie gotówkowym. W kredycie konsolidacyjnym udzielona kwota przelewana jest na konta wskazane przez kredytobiorcę. Dodatkowo przy konsolidacji można dobrać środki kredytowe, które po spłacie innych kredytów zostaną przelane na konto kredytobiorcy.

Banki przed udzieleniem jakiegokolwiek kredytu zawsze badają zdolność kredytową wnioskującego. Najczęściej odbywa się to na podstawie przedstawionego zaświadczenia o dochodach oraz oświadczenia o aktualnych zobowiązaniach kredytowych.

Skonsolidowanie kredytów pozwoli nam na rozpoczęcie nowego roku ze znacznie mniejszą ratą, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na realizację noworocznych planów.

Autor: Marcin Żuk - ekspert kredytowy